V předchozích kvartálech cena nemovitostí na českém trhu stagnovala, ba dokonce v mnoha regionech klesala. V posledních několika týdnech je však vývoj zase trochu jiný, přičemž v hlavním městě a jeho širším okolí ceny opět rostou, zatímco na jižní Moravě klesají. Kdy je nejlepší pustit se do prodeje nemovitosti? Jaké jsou předpoklady vývoje trhu?
S realitním trhem zamávaly především energetická krize a válka na Ukrajině, ale během letních prázdnin nastal zvrat a v metropoli se snižování cen zastavilo, jak ukazují nedávné analýzy realitní skupiny European Housing Services (EHS).
V letních měsících se průměrná cena starších bytů vyšplhala na 117 tisíc korun za metr čtverečních, přičemž za takovou částku se nemovitosti stejného standardu prodávaly naposledy před rokem. Vypadá to, že se cenová turbulence způsobená krizí uklidňuje. Co se týče rodinných domů, u těch cena stoupla na ještě vyšší částku, než byla před rokem, a to na 98 tisíc korun za metr čtverečních.
Jak jsou na tom ostatní kraje v České republice?
Praha je atraktivní město, které je označováno za kulturní, finanční, dopravní i ekonomický uzel, a proto není divu, že je o nemovitosti v metropoli opět zájem, který zapříčinil růst cen. V ostatních krajích není scénář tak růžový. Středočeský kraj (zejména města jako Kladno, Beroun, Mladá Boleslav, Benešov, Kolín, Příbram a Mělník) je na tom velice dobře, protože cena za metr čtvereční se pohybuje kolem 80 tisíc korun.
I ve Zlínském kraji stoupají ceny nemovitostí a rodinné domy i byty se prodávají dráž než před krizí. Stejně tak jej to i v kraji Plzeňském, Libereckém a Královehradeckém.
Protikladem k výše zmíněným regionům je jižní Morava, kde se ceny bytů stále pohybují pod loňskou hranicí. Počátkem letního období se průměrná cena bytu pohybovala okolo 80,5 tisíce za metr čtvereční, zatímco před rokem byla cena o 15 % vyšší. Zajímavé je, že u rodinných domů je tomu trochu jinak, protože třeba v okolí Brna se jejich ceny navrací k cenám před krizí.
Chcete nemovitost prodat? Potom je nejvyšší čas
V uplynulém roce se prodávaly zejména nemovitosti, které jejich majitelé potřebovali nutně prodat (například nemovitosti z dědictví, po rozvodu a podobně). Často se nejednalo o prodeje za účelem zisku.
Jestliže plánujete nemovitost prodat, už nemusíte čekat, protože ceny se dostávají na hranici, která panovala před vypuknutím krize. Opět můžete prodávat za atraktivní ceny.
Vývoj cen nemovitostí v roce 2023
Do vývoje cen nemovitostí
vstupuje celá řada ekonomických ukazatelů, především pak poptávka a nabídka na realitním trhu. Poptávku ovlivňují faktory jako počet obyvatelů, dostupnost hypotečních úvěrů a průměrná mzda, ale i aktuální stav ekonomiky. Když jsou zájemci o nemovitosti v nejistotě, raději investují.
Nabídka a poptávka nemovitostí
Cena nemovitostí podléhá i tomu, kolik je aktuálních nabídek a poptávek. V hlavním městě ceny nemovitostí zřejmě neklesají kvůli tomu, že je jich vskutku nedostatečné množství. Podobná situace jako v Praze je taktéž v Brně a dalších velkých městech. Důvodem takového nedostatku je problém s výstavbami novostaveb, u nichž je nezbytné vyřizovat spoustu papírů. Za vším tedy stojí byrokracie.
V dlouhodobém horizontu je poptávka v krajských městech vysoká, ale může docházet k menším, ovšem krátkodobým výkyvům.
Úrokové sazby
Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na hypoteční trh, který je prolnutý s realitním trhem. Hypotéky jsou pro mladou generaci takřka nedostupné, což má vliv i na vývoj ceny nemovitostí. Během roku 2022 bylo zažádáno o nejmenším množství hypotečních úvěrů za posledních dvacet let, přičemž příčinou bylo výrazné zvýšení úrokových sazeb na takřka dvojnásobek.
Úrokové sazby stoupaly už od roku 2021, ovšem ne tak výrazně. Zatímco v únoru 2021 byly sazby na 1,91 %, v červenci 2022 se zastavily na 6,3 %.
Úrokové sazby vzrostly u jednoletých fixací do 80 % LTV
Vysoký nárůst úrokových sazeb byl hlavně u hypotečních úvěrů s fixací úrokové sazby na jeden roku. Kdežto u fixací na deset let byly úrokové sazby o něco nižší, ale stále často nevýhodné. Otázkou však zůstává, jestli se někdy úrokové sazby vrátí na někdejší minima, jako je 1,91 %.
ČNB se snaží držet stabilní sazby
Česká národní banka už nechce šponovat úrokové sazby výš, a proto v uplynulých měsících neprováděla výrazné změny, v některých měsících došlo dokonce k mírnému poklesu, ale ne velkému. Česká národní banka nespěchá se snižováním úrokových sazeb, jak uvedl Jiří Sýkora: „Podle současných prognóz by hypoteční sazby pro letošní rok měly vykazovat stagnaci doprovázenou jen mírnými výkyvy zapříčiněnými konkurenčním bojem jednotlivých bankovních ústavů. A to až do doby, kdy ČNB začne snižovat úrokové sazby. Toto asi nelze čekat dříve než koncem letošního roku. Při optimistických předpovědích by tak úroková sazby hypoték mohla začít klesat koncem letošního roku a při těch pesimističtějších předpovědích bychom se poklesu mohli dočkat až na jaře roku 2024. Nicméně půjde o pokles v řádu nízkých desetin procenta.“
Jestliže tedy vlastníte nemovitosti, případně plánujete nějakou koupit, potom vám výše uvedené řádky prozradily všechny potřebné informace. Pro prodejce nastává opět rozkvět, protože za své nemovitosti mohou dostat zajímavé částky, a tím dosáhnout zisku. Kupující by si měli zase s nákupem nemovitosti pospíšit, než se ceny dostanou ještě výše.
Zdroj:
https://www.maxima.cz/blog/ceny-nemovitosti-proc-rostou-a-jak-se-budou-vyvijet/